První sbírky se prováděly na Kralovicku při přípravě Národopisné výstavy v roce 1895 a z té doby je v muzeu dochováno mandlovací prkno. Muzejní sbírkový fond ale začal vznikat až po založení muzea v roce 1952. Prvním evidovaným předmětem byla lidová malovaná skříň.
Souběžně si své sbírky budovala okolní muzea v Kožlanech a Manětíně, která byla v sedmdesátých letech 20. století integrována a vznikla jedna muzejní sbírka. Ta byla s účinností zákona 122/2000 Sb. zapsána do Centrální evidence sbírek
a rozdělena na dvanáct částí – podsbírek.
1/ Archeologické nálezy, které jsou zpravidla získávány při výzkumech nebo povrchovými sběry. V muzeu jsou uloženy starší nálezy nejvíce zastoupené zlomkovou středověkou keramikou z hradu Krašova, Libštejna a Rabštejna, z centra Kralovic, ze ZSO Sechutice. V současné době je doplňována nálezy z výzkumů a dohledů vedených archeologem muzea.
2/ Historický fond zahrnuje různorodé předměty související s minulou činností státní správy, cechů, živností a spolkového života a předměty zachycující každodenní život. Pocházejí především ze 20. století z Kralovicka a Manětínska.
3/ Etnografický fond tvořil základ sbírky již při vzniku muzea a patří do něj např. lidový nábytek, zemědělské nářadí a náčiní, lidové kroje, vybavení domácností v selských usedlostech nebo lidová keramika.
4/ Mezi militaria patří palné a chladné zbraně výstroj armád nebo části výzbroje.
5/ Umělecké řemeslo v muzejní sbírce reprezentují např. umělecká kování a kovářské práce, dále předměty řezbářského řemesla a lidová řezbářská práce, drobné předměty dekorativního charakteru nebo bytové doplňky.
6/ Fond uměleckoprůmyslový zahrnuje tradiční předměty oboru - porcelánové plastiky a nádobí převážně z produkce západočeských porcelánek, dále skleněné poháry a číše v převážné části broušené nebo ryté a také staré hodiny. Nejzajímavější součástí fondu je soubor umělecké litiny plaské železárny z 19. století.
7/ Peníze a zase peníze jsou základem numismatického fondu. Vedle středověkých mincovních nálezů (Bukovina, Krašovice) v něm najdeme hlavně peníze Československé republiky, ale i platidla Rakouska a Rakouska-Uherska. Faleristika je zastoupena hlavně řády rakousko-uherskými a potom československými. Mezi odznaky a medailemi se nachází celá řada předmětů regionálních.
8/ Specifickou částí muzejní sbírky jsou knihy. K těm nejvzácnějším patří tzv. staré tisky. Zalistovat lze ale také v novější odborné regionální produkci převážně z 1. poloviny 20. století.
9/ Převážná část souboru pohlednic je tvořena místopisnými pohlednicemi severního Plzeňska. Své zastoupení mají především Kralovice a Kožlany, ale sbírka je systematicky dále doplňována a rozšiřují se tak i exempláře dalších lokalit, včetně pohlednic současných.
10/ Staré fotografie zachycují zašlou atmosféru života ve městech i na venkově a připomínají život spolků a organizací. Ty úplně nejstarší pocházejí ještě z konce 19. století, jejich největší část ale zachycuje život v první polovině století dvacátého.
11/ Významnou součástí muzejní sbírky jsou díla malířů, sochařů a specifickou částí pak díla umělců regionálních. K těm patří hlavně Viktor Stretti, Alois Sopr, Marie Uchytilová, Václav Švarc. Tento fond je dále doplňován o díla umělců současných.
12/ Mezi nejobsáhlejší fondy patří tiskoviny. Plakáty a letáky inzerují celou řadu událostí. Součástí fondu je soubor map a k zajímavostem patří produkce kralovické knihtiskárny Ferdinanda Šrekra ze 20. – 30. let 20. století.
Základní
Okruh 1 nebo 2
80 Kč
Okruh 1 + 2
120 Kč
Snížené
(senioři, ZTP, děti 6–15 let a studenti)
Okruh 1 nebo 2
60 Kč
Okruh 1 + 2
90 Kč
Více ZDE.
Květen - srpen
9 - 18 denně mimo pondělí
Duben, září a říjen
9 - 17 denně mimo pondělí
Listopad - březen
9 - 15 v pracovní dny