V rámci celorepublikového festivalu Den architektury bude v Mariánské Týnici 30. 9. 2023 od 13:30 hod volný vstup na oba okruhy. Program ZDE.
Dne 7. 10. 2023 nebude přístupný kostel a západní ambit od 12–14 hodin z důvodu konání svatebního obřadu a od 15.30–17 hodin z důvodu přípravy koncertu Rychnovského chrámového sboru.
V sobotu 1. dubna proběhlo před plaským klášterem za účasti zahraničních hostů, partnerů klášterních krajin, duchovních a politických reprezentantů slavnostní odhalení milníku s textem označující význam někdejšího cisterciáckého kláštera v Plasích pro kontext ostatních řádových klášterů v Evropě. Následovala komentovaná procházka po trase Staré plaské cesty, která vede již od středověku z Plas do Mariánské Týnice. Procházeje úvozovou cestou, lipovou alejí, pod barokními sochami, kolm hájovny na Roudě, přes vyhlídku na dvůr Sechutice a po obnovených částech cesty s novou výsadbou putující dorazili do Mariánské Týnice, kde se uskutečnila prohlídka expozice Baroko a jeho svět a poutního kostela s ambity. Původní trasa Staré cesty dosahovala až ke dvoru Hubenov, jehož prohlídkou bylo celé putování zakončeno.
Mezinárodní projekt „Cisterscapes“, který mapuje a propaguje kulturní krajiny bývalých cisterciáckých klášterů, úspěšně zastupuje za Českou republiku právě krajina plaského kláštera (vedle klášterů Velehrad, Vyšší Brod a Žďár nad Sázavou) ve společnosti bývalých cisterciáckých klášterních krajin Německa (Altenberg, Bronnbach, Ebrach. Langheim, Loccum, Maulbronn, Pforte, Waldsassen), Rakouska (Rein, Zwettl), Polska (Wagrowiec) a Slovinska (Kostanjevica na Krki, Stična). Věříme, že společné úsilí zástupců těchto krajin povede k udělení „Označení Evropské dědictví“ (European Heritage Label) s cílem „propagovat evropský rozměr pamětihodností, jejich zpřístupnění co nejširší veřejnosti a zajištění kvalitních informačních, vzdělávacích a kulturních aktivit, které vyzdvihují úlohu a místo pamětihodnosti v evropských dějinách.“ V České republice již „Označení Evropské dědictví“ získal například metternichovský zámek Kynžvart či Zlín, jakožto město Tomáše Bati. Snaha o získání tohoto označení znamená možnost vyzdvižení dochované cisterciácké klášterní krajiny mezi významné lokality v evropském kontextu. Česká část evropské cisterciácké stezky je nově vyznačena na portálu Mapy.cz ZDE.
Základní
Okruh 1 nebo 2
80 Kč
Okruh 1 + 2
120 Kč
Snížené
(senioři, ZTP, děti 6–15 let a studenti)
Okruh 1 nebo 2
60 Kč
Okruh 1 + 2
90 Kč
Více ZDE.
Květen - srpen
9 - 18 denně mimo pondělí
Duben, září a říjen
9 - 17 denně mimo pondělí
Listopad - březen
9 - 15 v pracovní dny