Přednáška se koná ve Státním okresním archivu Plzeň-sever se sídlem v Plasích, Stará cesta 558, 331 01 Plasy.
V pořadí čtvrtá přednáška z podzimního cyklu Za poznáním baroka zazní na téma Zakládání „barokních“ vesnic na plaském klášterním panství v podání prof. Ing. arch. Jiřího Škabrady, CSc.
Jiří Škabrada (1946) emeritní profesor Fakulty architektury ČVUT a Ústavu historických věd FF Univerzity Pardubice náleží k předním českým odborníkům na oblast stavebně-historických průzkumů, konstrukcí historických staveb a lidové architektury.
Spolupracoval na výzkumu pražských románských domů, je aktivní v ochraně lidových staveb. Systematicky se věnuje tématu konzervace historických staveb a zachování původních architektonických prvků při revitalizaci městských a venkovských staveb.
Publikoval řadu knih (výběrově):
Původní plánová dokumentace lidové architektury, Konstrukce historických staveb, Architektura českého venkova, Tradiční dřevěné stavitelství v Čechách a nejnověji Nástin vývoje vesnických půdorysů a plužin v Čechách, k výpovědní schopnosti map stabilního katastru.
V rámci své přednášky představí téma vývoje vesnických půdorysů na Plasku (zastoupené především lokalitami Ondřejov, Hradecko, Kopidlo) v kontextu historických analogií, včetně přehledu měr a modulů zahrnutých při pravidelném vytyčování a parcelaci v době raného novověku. Jako podklad slouží převážně mapy stabilního katastru.
Obrázky z fotoarchivu v Mariánské Týnici, zachycují usedlosti z Ondřejova a Hradecka ještě v autentické stavební podobě v padesátých letech 20. století.
Základní
Okruh 1 nebo 2
80 Kč
Okruh 1 + 2
120 Kč
Snížené
(senioři, ZTP, děti 6–15 let a studenti)
Okruh 1 nebo 2
60 Kč
Okruh 1 + 2
90 Kč
Více ZDE.
Květen - srpen
9 - 18 denně mimo pondělí
Duben, září a říjen
9 - 17 denně mimo pondělí
Listopad - březen
9 - 15 v pracovní dny