Objížďka do Mariánské Týnice a příjezd k parkovišti objektu v období od 1. 4.–31. 8. 2025 ZDE.
Otevírací doba / velikonoční prázdniny: 17.-21. 4. 2025 otevřeno od 9–17 hodin, zavírací den je v úterý 22. 4. 2025
Nutná rezervace účastníků na: www.archeologickeleto.cz
Účastnický poplatek: dobrovolný. Vstup do podzemí je na vlastní nebezpečí. Baterku s sebou, v podzemním objektu není funkční elektřina. Kdo vlastní helmu, nechť si ji vezme s sebou.
Bývalý areál vojenských kasáren VÚ 5625 Mladotice (katastrální území: Ondřejov, okr. Plzeň-sever) je místo kdysi přísně tajné. Oficiálně zde byl za minulého režimu sklad Červeného kříže, ale ve skutečnosti se jednalo o záložní stanoviště 10. letecké armády. Na první pohled areál vypadá jako rekreační středisko. Bylo to však jen maskování pro přísně utajovaný podzemní bunkr. Objekt byl skutečně tajný, v případě války a zničení velitelského stanoviště v Hradci Králové, by zde byli schopní převzít velení.
Seznámíme se s areálem a projdeme si podzemní komplex vojenského bunkru. Systém podzemních chodeb byl vyražen ve skále a vybudován pomocí železobetonových prefabrikátů a betonu. Samotný podzemní komplex, který ve vojenských plánech nesl označení S-6, tvoří celkem tři hlavní tunely, z nich odbočuje několik tunelů menších. Vnitřně je prostor rozdělen do několika sekcí, které bylo možné uzavřít. Největší část objektu je tvořena mapovými sály a planžety, kde se zakreslovaly pozice letadel. Nedílnou součástí všech pracovišť jsou i stanoviště pro spojaře. Centrem objektu je samozřejmě sál bojového velení.
Zdejší útvar byl zrušen v roce 1992. Armáda areál definitivně opustila v roce 1996. V současné době areál vlastní obec Pláně a areál není běžně veřejně přístupný.
Nutná rezervace účastníků na: www.archeologickeleto.cz
Prohlídka interiérů bude závislá na možnostech majitelů a průvodců objektu. K parkování využijte prostor před nedalekým bývalým hospodářským dvorem Vranov.
V areálu zámku se kromě samotného zámku nachází i pozůstatky hradu Rabštejna. Na kostel Panny Marie Sedmibolestné navazuje v současnosti nepřístupný klášter Servitů. Tento prostor ukončuje mohutná válcová věž a na ní navazující hradební systém. Po prohlídce areálu se dále zastavíme na protějším vrcholku, kde se nachází druhá válcová věž, která patřila k hradu Sychrov, ze kterého se kromě věže a sklepa téměř nic nedochovalo. V Rabštejně si prohlédneme i Loretánskou kapli a mnoho dalších památek. U řeky Střely se zastavíme u pivovaru a u kamenného mostu. Prohlídka bude pokračovat kolem Střely a jezu Lišák. Následovat bude výstup na Hraběcí vyhlídku, odkud je překrásný výhled na Rabštejn a břidlicové lomy. Z vyhlídky bude pokračovat lesní cestou kolem dochovaných úvozů a opevnění z 2. světové války. Lesem dojdeme až na nivní louku u Horova mlýna se zaniklým náhonem. Zde po lávce překročíme řeku a kolem židovského hřbitova se vrátíme zpět do Rabštejna. Pro případné zájemce bude na závěr možnost prohlídky bývalého hospodářského dvora Vranov. Vstup do něj bude pouze na vlastní nebezpečí.
Plakát ke stažení ZDE (PDF; 2.59 MB)
Okruh 1 (kostel, ambity)
120 Kč/90 Kč
rodinné 290 Kč
Okruh 2 (muzeum, výstavy)
80 Kč/60 Kč
rodinné 200 Kč
Oba okruhy
160 Kč/120 Kč
rodinné 390 Kč
Více ZDE.
Květen - srpen
9 - 18 denně mimo pondělí
Duben, září a říjen
9 - 17 denně mimo pondělí
Listopad - březen
9 - 15 v pracovní dny