Objížďka do Mariánské Týnice a příjezd k parkovišti objektu v období od 1. 4.–31. 8. 2025 ZDE.
Otevírací doba / velikonoční prázdniny: 17.-21. 4. 2025 otevřeno od 9–17 hodin, zavírací den je v úterý 22. 4. 2025
Přednášky z cyklu Za poznáním baroka se konají vždy od 17 hodin ve Státním okresním archivu Plzeň-sever se sídlem v Plasích, Stará cesta 558, 331 01 Plasy.
První přednáška z jarního cyklu Za poznáním baroka v podání prof. Mgr. Heleny Kazárové, Ph.D. (Hudební a taneční fakulta AMU, Praha) zazní na téma Žánrové náměty tance na bálech a na jevištích raného novověku.
Taneční kultura raného novověku byla ve srovnání s předchozími obdobími nesmírně bohatá a různorodá, k tomu přispíval její vysoký status ve společenském životě vyšších vrstev šlechty a vzmáhajícího se měšťanstva. Stejně rozličné byly i náměty, které se v tanečních událostech odrážely: od exotiky různých etnik, přes narážky na politické události, až po hrubozrnnou komičnost. Přednáška představí některé z námětů zdokumentované bohatou ikonografií i dobovými popisy.
Helena Kazárová (1959) se celoživotně zabývá tancem z různých úhlů a perspektiv. Vystudovala obor Teorie tance na AMU, má zkušenosti jako profesionální tanečnice, od poloviny osmdesátých let dvacátého století je taneční publicistkou.
Historička tance a baletu a pedagožka tohoto oboru na tanečních konzervatořích a Katedře tance HAMU je autorkou mnoha odborných studií a tří knih (Barokní taneční formy, Barokní balet ve střední Evropě, Krása tance v čase). Je specialistkou na historické tance a dobový jevištní pohyb, rekonstruovala řadu tanců z Beauchamp-Feuilletovy notace.
Vytvořila mnoho dobových choreografií pro soubor Hartig Ensemble-Tance a balety tří století, který na Katedře tance HAMU založila (činný 1997-2023) a pro české profesionální scény (Balet ND v Praze, Balet ND v Brně, Balet J.K.Tyla v Plzni). Spolupracuje s filmem a televizí, režírovala řadu barokních oper a obnovila několik baletních titulů z 18. a počátku 19. století (spolupráce s orchestrem Musica Florea a mezinárodními hudebními festivaly). Spolupracuje též s Národním památkovým ústavem, byla kurátorkou několika výstav a přijala účast v řadě mezinárodních konferencí.
Titulní obrázek: Danse de caractere, taneční forma 18. století, foto veřejný zdroj
Pondělí 28. dubna 2025
prof. Mgr. Helena Kazárová, Ph.D. (Hudební a taneční fakulta AMU, Ústav taneční vědy, Praha)
Žánrové náměty tance na bálech a na jevištích raného novověku
Pondělí 5. května 2025
Mgr. Rudolf Šimek (Podbrdské muzeum, Rožmitál pod Třemšínem)
Ikonografie Panny Marie Svatohorské – fenomén zalánská madona
Pondělí 19. května 2025
Ing. Lenka Křesadlová, Ph.D. (Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Kroměříži, Metodické centrum zahradní kultury)
Baroko v zahradním umění IV. aneb barokní oranžerie a jejich rostliny
Pondělí 26. května 2025
prof. Ing. PhDr. Jan Royt, Ph.D., DrSc. (Ústav pro dějiny umění FF UK, Ústav dějin křesťanského umění KTF UK, Praha)
Mojmír Horyna a umění baroka (věnováno nedožitému jubileu předního českého historika umění)
Plakát ke stažení ZDE (PDF; 2.63 MB)
Okruh 1 (kostel, ambity)
120 Kč/90 Kč
rodinné 290 Kč
Okruh 2 (muzeum, výstavy)
80 Kč/60 Kč
rodinné 200 Kč
Oba okruhy
160 Kč/120 Kč
rodinné 390 Kč
Více ZDE.
Květen - srpen
9 - 18 denně mimo pondělí
Duben, září a říjen
9 - 17 denně mimo pondělí
Listopad - březen
9 - 15 v pracovní dny