V pořadí druhá přednáška z podzimního cyklu Za poznáním baroka, která se koná 30. 10. 2023 od 17:00 zazní na téma Barokní varhany a varhanáři severního Plzeňska v podání organologa MUDr. Tomáše Horáka. Ve své přednášce představí varhanáře, kteří působili na severním Plzeňsku, jejich dílny a barokní nástroje včetně nových badatelských zjištění.
Tomáš Horák (1965) je vystudovaný lékař, specializuje se na cévní chirurgii. Při studiu medicíny v Olomouci absolvoval hru na varhany v tamní Lidové škole umění. Po odborném seznámení se s technickou stránkou varhan několik nástrojů opravil a konzervoval. Do roku 2009 vykonával funkci organologa litoměřické diecéze.
Přes třicet let se Tomáš Horák zabývá archivním i terénním studiem historie varhanářství a dalších uměleckých řemesel v Čechách a sousedních regionech. Od roku 1995 publikoval celkem osm organologických monografií. V roce 2022 vydal monografii o varhanářské dynastii Guthů, je spoluautorem knihy o dílně liboucheckých varhanářů Fellerů. Publikuje též v časopisech (Opus musicum) a přednáší. Jako archivní badatel byl jedním ze spolupracovníků prof. Jiřího Sehnala na 3. dílu jeho monografie o barokním varhanářství na Moravě. V současnosti pracuje na souhrnném lexikonu varhanářů v Čechách.
Přednášky se konají vždy od 17 hodin ve Státním okresním archivu Plzeň-sever se sídlem v Plasích, Stará cesta 558, 331 01 Plasy.
Středa 8. listopadu 2023
Mgr. Hedvika Kuchařová, Ph. D. (Strahovská knihovna, Praha)
Sakrální a profánní motivy ve starých barokních tiscích
Pondělí 13. listopadu 2023
prof. Ing. arch. Jiří Škabrada, CSc. (emeritní profesor; Fakulta architektury ČVUT, Ústav historických věd FF Univerzity Pardubice)
Zakládání "barokních" vesnic na plaském klášterním panství
Plakát ke stažení ZDE.
Základní
Okruh 1 nebo 2
80 Kč
Okruh 1 + 2
120 Kč
Snížené
(senioři, ZTP, děti 6–15 let a studenti)
Okruh 1 nebo 2
60 Kč
Okruh 1 + 2
90 Kč
Více ZDE.
Květen - srpen
9 - 18 denně mimo pondělí
Duben, září a říjen
9 - 17 denně mimo pondělí
Listopad - březen
9 - 15 v pracovní dny