Z důvodu plánované odstávky elektřiny 3. 10. 2024 od 9:00–10:00 nebude možná prohlídka 2. (muzejního) okruhu, expozice Baroko a jeho svět a malé výstavní síně Hospitium. Je třeba počítat s platbou v hotovosti.
Ve dnech 12. a 18. 10. 2024 bude v čase 11:00–13:00 pro veřejnost uzavřen kostel Zvěstování Panně Marii a západní ambit z důvodu konání svatebních obřadů. Děkujeme za pochopení.
Dílo geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela je inspirací lidem po staletí a oslovuje i současnou generaci studentů ateliéru Grafického designu a digitálních médií na Fakultě umění a designu Ladislava Sutnara v Plzni. Semestrální práce se zaobírají principy Santiniho tvorby. Studenti prozkoumali půdorysy staveb, ve kterých nacházejí mistrovské uchopení geometrického zpracování. Linie, symboly, matematika, mystika, kompozice a sítě skládající se z kružnic ovlivnily každého studenta. Samostatné stavby a architektova neskutečná práce se světlem a stínem se promítá do nového a originálního typografického zpracování například počátečních písmen Santiniho jména. Součástí výstavy je smyčka krátkých animovaných videí, která digitálně rozpohybovala jména, sítě i samostatný život a práci jedinečného architekta.
Některé práce studentů bakalářského studia reagují bezprostředně na tvorbu architekta, jiné pracují s principem modularity a ukazují variabilitu struktury vytvořené z jednoho prvku. Práce s použitím iniciál „J B S A“ experimentálně vybízí k prožitku tajemství, které stejně nebude nikdy zcela odhaleno. Téma krásy a vznešenosti si formálně rozumí se současným výtvarným jazykem grafického designu a jeho využitím v digitálních aplikacích. Studenti magisterského stupně řešili zadání primárně jako informační design, který pracuje s konceptem rozsáhlejší obsahové a textové složky. Obsah si volili podle osobní preference (symbolika, duchovní principy, proporční systémy, autorství staveb) a zároveň tak, aby se okruhy témat vzájemně doplňovaly.
Ateliér Grafický design a digitální media rozvíjí kreativitu, vnímá obor jako službu veřejnosti, dává prostor pro osobitá a experimentální vyjádření. Učí chápat zadání jako vrůstání do kořenů kultury obecně, poznání principů oboru grafického designu. Směřování k budoucnosti pomocí technologických možností současnosti klade řadu výzev a podnětů, jak na individuální úrovni přistoupit k řešení tématu. Je zde zřejmá úcta ke kráse písma, typografické řešení je klíčovou disciplínou pro komunikaci a předání sdělení. Výtvarná složka osloví emoce, pohyb a zvuk motion grafiky je současným výrazem, který celý optický účin násobí a uchová v paměti.
Vystavující: Jan Berka, Markéta Doležalová, Kristýna Dufková, Lenka Horká, Kristýna Mičanová, Filip Červenka, Lucie Daňková, Anna Dudáková, Julie Chobotová, Karolína Kellovská, Svitlana Korniienko, Ondřej Mazanec, Matěj Rejšek, Máša Romanova
Vedoucí ateliéru: doc. Ditta Jiřičková, ak. mal.
Grafika: Julie Chobotová
Produkce & DTP: MgA. Tereza Kovářová
Plakát ke stažení ZDE.
Základní
Okruh 1 nebo 2
80 Kč
Okruh 1 + 2
120 Kč
Snížené
(senioři, ZTP, děti 6–15 let a studenti)
Okruh 1 nebo 2
60 Kč
Okruh 1 + 2
90 Kč
Více ZDE.
Květen - srpen
9 - 18 denně mimo pondělí
Duben, září a říjen
9 - 17 denně mimo pondělí
Listopad - březen
9 - 15 v pracovní dny