Obnova Mariánské Týnice zaznamenala v posledních třech desetiletích několik zásadních etap, které navrátily původní monumentalitu poutnímu areálu vystavěného podle plánů geniálního barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela (1677–1723).
Na přelomu milénia nově vynesená kupole s lucernou, obnovená kruchta, restaurovaný západní ambit se zahradou a v posledních letech také dostavba východního ambitu představují ucelenou a systematickou koncepci rehabilitace barokní památky, která byla ještě v průběhu 20. století nazývána zříceninou.
Architekturu zbývá doplnit o harmonické souzvuky hlasu zvonů, které vyzdvihnou duchovní rozměr poutního místa. Tradice, že hlas zvonu chrání a spojuje společnost, je založena na zkušenosti generací. Zvony odměřovaly i posvěcovaly čas, zvaly k modlitbě i oslavě, varovaly před nebezpečím, ohněm, krupobitím, bouřkou, povodní, morovou nákazou či válečnými událostmi. Zvony pro Mariánskou Týnici budou v současnosti znít nejen k oslavě Boží a Panny Marie, patronky zdejšího poutního místa, ale také k oslavě dokonalé architektury i k ocenění lidské velkorysosti a solidarity.
Reporáž o nových zvonech odvyslílaly 11. 12. 2024 Česká televize v pořadu Události v regionech (poslední reportáž od min. 2:21) i Český rozhlas Plzeň (v čase 14:32:27).
Základní
Okruh 1 nebo 2
80 Kč
Okruh 1 + 2
120 Kč
Snížené
(senioři, ZTP, děti 6–15 let a studenti)
Okruh 1 nebo 2
60 Kč
Okruh 1 + 2
90 Kč
Více ZDE.
Květen - srpen
9 - 18 denně mimo pondělí
Duben, září a říjen
9 - 17 denně mimo pondělí
Listopad - březen
9 - 15 v pracovní dny