Objížďka do Mariánské Týnice a příjezd k parkovišti objektu v období od 1. 4.–31. 8. 2025 ZDE.
Dana Raunerová: Obrazy a kresby | výstavní sál Refektář
8. 4. – 22. 6. 2025
Obrazy Dany Raunerové, životem i tvorbou spjaté s regionem Plzeňska, se vyznačují introspektivním pohledem na každodenní realitu, cílí na vnitřní svět současného člověka. Často oscilují mezi odkazy k figurativní a abstraktní malbě, přičemž klíčovým rozhodnutím je hledání harmonie mezi tvarem, barvou a výslednou kompozicí. Rozměrné malby mohou působit dojmem „otevřeného prostoru“ a u diváků tak evokovat pocity vzruchu stejně jako klidu a rozjímání. Retrospektivní výstava představuje také autorské knihy a ilustrace pro děti, je zároveň připomínkou životního jubilea malířky.
Letecká válka nad severním Plzeňskem 1944–1945 | malá výstavní síň Hospitium
29. 4. – 31. 8. 2025
V letech druhé světové války se region Plzeňska opakovaně objevil v hledáčku spojeneckých leteckých sil. Jaro 1945 se zde neslo ve znamení intenzivní bojové činnosti obávaných hloubkařů, útočící na železniční a silniční dopravu a také na veškeré cíle vojenské povahy. V oblasti severního Plzeňska došlo v průběhu let 1940 až 1945 k celé řadě leteckých událostí bojové i nebojové povahy, počínaje nouzovým přistáním školních letounů Luftwaffe a konče sestřelením amerických i německých vojenských strojů. Vejprnice, Nynice, Líšťany nebo rybník Vožehák u Kožlan tak pomyslně vstoupily do dějin letecké války nad územím předmnichovského Československa.
Svět zvonů severního Plzeňska | západní ambit, kostel
7. 6. – 1. 11. 2025
Venkovní výstava přiblíží jedinečný svět zvonů, specifických hudebních nástrojů, jejichž hlas doprovází lidstvo již od předkřesťanských dob. Zaměří se na historické zvony severního Plzeňska v kontextu zvonařských dílen a novodobých obnov.
Výstavu doplní prezentace nových zvonů z dílny Petra R. Manouška určených pro zvonohru ve východním ambitu Mariánské Týnice. Jedná se o 16 zvonů o váze od 19 do 190 kg, které jsou k vidění v kostele Zvěstování Panně Marii, a to až do jejich instalace do konstrukce nově vznikající zvonohry.
Martin Janíček: Zvuky prostoru |kostel, ambity
11. 6. – 31. 8. 2025
Martin Janíček je zvukový umělec, sochař a hudebník. Zkoumá akustické kvality různých materiálů a tvoří vlastní hudební nástroje. Vytváří interaktivní zvukové objekty, instalace, minimalistické formy, charakteristický je jeho site-specific přístup k práci. Jeho pět uměleckých intervencí bude poctou barokní architektuře Mariánské Týnice, ale také jakýmsi „flashbackem“ sympozií Hermit, jichž se v Plasích v letech 1992–1999 aktivně účastnil.
Putování cisterciáckou krajinou
14. 6. 2025
S Centrem baroka Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici se v letošní sezoně vydáme po zajímavých lokalitách někdejší cisterciácké krajiny plaského klášter, která byla pro svou celistvost a historický význam v roce 2024 oceněna prestižním označením Evropské dědictví. Navštívíme známá i méně známá místa a památky. Exkurze se uskuteční formou konvoje automobilů účastníků.
Putování s romantiky – koncert začínajících muzikantů
15. 6. 2025
Účinkují: Tereza Podlipská – zpěv, Ema Sutnarová – housle, Michal Kořánek – klavír.
Vstupné dobrovolné.
Jedinečná vrcholně barokní architektura poutního místa v Mariánské Týnici, jejímž autorem je architekt Jan Blažej Santini-Aichel, nabízí návštěvníkům dva prohlídkové okruhy:
V otevírací době muzea je rovněž možné navštívit nedávno založené arboretum, jehož základ tvoří staré odrůdy ovocných stromů. V této zahradě jsou rovněž situována sochařská díla z první poloviny 20. století.
Okruh 1 (kostel, ambity)
120 Kč/90 Kč
rodinné 290 Kč
Okruh 2 (muzeum, výstavy)
80 Kč/60 Kč
rodinné 200 Kč
Oba okruhy
160 Kč/120 Kč
rodinné 390 Kč
Více ZDE.
Květen - srpen
9 - 18 denně mimo pondělí
Duben, září a říjen
9 - 17 denně mimo pondělí
Listopad - březen
9 - 15 v pracovní dny